Ako vybrať rybársky prút

Rybársky prút predstavuje nevyhnutný nástroj na rybárčenie, bez neho sa skrátka nezaobídete. V rámci jeho výberu Vás najprv zoznámime so základným delením tohto praktického nástroja. Tie sa líšia podľa toho, na čo presne ho budete používať a v akých vodách. Až potom sa môžeme vrhnúť na prezentáciu jednotlivých parametrov, medzi ktoré patrí napr. materiál, dĺžka alebo záťaž rybárskej udice.

Tip redakcie: Super ľahké, tenké a vodeodolné dámske a pánske peňaženky na turistiku, bike alebo lyžovačku

Poznať by ste mali tiež hlavné rozdiely medzi delenými a teleskopickými rybárskymi prútmi. Povedomie je potrebné mať aj tom, aké príslušenstvo si s prútom môžete pohodlne zakúpiť. A aby tento článok bol skutočne uceleným návodom, ako vybrať rybársky prút od A až po Z, nezabudneme ani na orientačné ceny tohto sortimentu.

Typy rybárskych prútov

Ak hľadáte nejaký univerzálny rybársky prút, ktorý sa bude hodiť do všetkých typov vôd a na všetky činnosti, asi Vás sklameme. Univerzálny typ je iba určitým kompromisom medzi všetkými typmi, ale nikdy nebude úplne dokonalý a nie je celkom vhodný nikam. Preto je dôležité si na samotnom počiatku uvedomiť, kde vlastne budete chytať ryby a navyše aké. Tým najzákladnejším delením bude v podstate vodná plocha – teda rybárske prúty na sladkovodné ryby a prúty na morské ryby.

Až následne sa zaoberajte myšlienkou, aký lov Vás bude najviac napĺňať. Pôjde o klasického sladkovodného kapra, sumca, alebo dáte radšej prednosť činnosti zvanej muškárenie? Pre každú z takýchto úkonov totiž existuje úplne odlišný typ prútu s rozdielnymi fyzickými parametrami. Pri výbere rybárskej udice v rámci základnej ponuky môžete vyberať z týchto produktov:

Kaprové prúty – ide o jeden z najpoužívanejších prútov vôbec. Vzhľadom k jeho názvu nie je pravdepodobne potrebné zdĺhavo premýšľať o tom, na aké ryby ho použijete. Okrem kaprov sa vďaka vysokej pevnosti a odolnosti hodí napríklad pre chytanie pleskáčov, ale aj amurov.

Sumcové prúty – tieto prúty do istej miery vychádzajú z prútov kaprových, len s tým rozdielom – na celkovú pružnosť a pevnosť je kladený ešte väčší dôraz. Práve vďaka týmto vlastnostiam sa môžete bez rozmyslu pustiť do lovenia veľkých sladkovodných sumcov. Ich hmotnosť môže pri voľbe správneho prútu dosahovať hodnoty až 100 kg.

Muškárske prúty – muškárenie je spôsob lovu rýb, kedy sa nástraha nahadzuje priamo do miesta lovu. Muškárske prúty sa vyznačujú svojím charakteristickým tvarom a spracovaním. Navijak nájdete klasicky pod rukoväťou a neoddeliteľnú súčasť tvorí aj špeciálna muškárska šnúra, bez ktorej sa nezaobídete. Cieľom týchto prútov je dostať pohodlne ľahkú nástrahu na vopred určené miesto vo vode.

Plaváčkové prúty – tieto rybárske prúty cielia hlavne na jemnejšie spôsoby rybolovu. Ten je často označovaný ako chytanie rýb „na plávanú“. Používané sú karbónové a ľahké prúty, veľakrát aj bez očiek. Slúžia na chytanie malých a stredných rýb.

Prívlačové prúty – opäť ide o kategóriu prútov, ktorá súvisí so špecifickým chytaním rýb. V tomto prípade sú prúty konštruované tak, aby išlo neustále nahadzovať a priťahovať návnadu k sebe. Prívlačové prúty sa využívajú pri chytaní dravších rýb.

Feederové prúty – univerzálne a veľmi jemné rybárske prúty. Ich doménou sú menšie a stredne veľké ryby. Disponujú patričnú pevnosťou. Majú citlivú a ohybnú špičku. Tá predstavuje vymeniteľnú časť prútu s odlišnou tuhosťou podľa toho, na aký úlovok sa chystáte.

Pickerové prúty – rybárske prúty veľa podobné tým feederovým. Majú veľký priehyb a sú veľmi citlivé. Ich primárnym cieľom sú skôr menšie ryby chytané na ľahšie návnady. Vďaka svojim vlastnostiam sú vo veľkom využívané na krajoch riek.

Výrobný materiál

Pri výbere vhodnej rybárskej udice sa musíte zaujímať aj o jej výrobný materiál. Ten sa totiž veľmi často premieta do celkových vlastností a zároveň určuje to, na akú rybu sa môžete zamerať. Najčastejšie sa stretnete so štyrmi výrobnými materiálmi.

Lepené a štiepané prúty – medzi ich charakteristické vlastnosti patrí poddajnosť a celkom vysoká pružnosť. Preto sú ich predstaviteľmi veľmi často muškárske prúty.

Grafitové prúty – za veľmi pevný grafit si určite priplatíte. Získate ale silný rybársky prút, s ktorým budete môcť ťahať oveľa ťažšie ryby. Pozor si dajte len na rybolov za búrky, pretože grafit je všeobecne vodivým materiálom.

Sklolaminátové prúty – ideálny pomer medzi cenou a kvalitou spracovania. S ich údržbou nebudete mať žiadne problémy a spoľahnúť sa môžete aj na celkovú životnosť.

Bambusové prúty – prúty náročnejšie na údržbu sa Vám odvďačia predovšetkým svojou ľahkosťou. To mimochodom nasvedčuje tomu, že ich využijete hlavne pri chytaní malých a ľahkých rýb.

Teleskopické vs. delené prúty

Aby toho nebolo málo, nákup novej rybárskej udice bude spojený ešte s jednou dilemou. Investovať peniaze do teleskopického, alebo deleného prútu? Hlavné odlišnosti oboch kategórií výrobkov Vám popíšeme trochu bližšie.

Teleskopické rybárske prúty – tento typ prútu pozná bezpochyby každý. Ide o prút skladajúci sa z niekoľkých častí, ktoré sa do seba zasúvajú a vysúvajú. Vďaka tomu zložíte prút do pomerne malého, ľahko prenosného a kompaktného prvku. Pri zostavovaní a skladaní sa nebudete zdržiavať. Práve v ich prípade víťazia kompozitné a sklolaminátové materiály.

Ak patríte k úplným amatérom či mierne pokročilým rybárom a nemáte vysoké nároky na chytanie rýb, je táto verzia ideálnym variantom práve pre Vás. Spravidla ide o lacnejší a praktickejší variant.

Delené rybárske prúty – opakom teleskopických rybárskych prútov sú tie delené. Ako prezrádza samotný názov, prút sa skladá z niekoľkých častí. Tie sa do seba zasúvajú samostatne. Zvyčajne to bývajú dva či tri prvky. V ich prípade sú už použité lepšie výrobné materiály, medzi ktorými nájdete kevlar alebo uhlík. To sa potom prejavuje vo vyššej odolnosti, pevnosti, v dlhších nahodeniach a, samozrejme, aj vo vyššej obstarávacej cene.

Delené rybárske prúty možno odporučiť skôr pre skúsených a profesionálnych rybárov.

Dĺžka

Neopomenuteľným parametrom rybárskeho prútu je jeho dĺžka. Tá je väčšinou udávaná v rozloženom stave. Do značnej miery zodpovedá tomu, aký typ prútu si vlastne budete zháňať. V tomto ohľade rozhodne neplatí pravidlo čím väčšie, tým lepšie. Každý typ prútu by mal mať ideálnu dĺžku, aby sa dosiahli požadované vlastnosti.

Muškárske prúty majú dĺžku okolo 250 cm
Ľahké prívlačové prúty majú dĺžku medzi 180 až 220 cm
Ťažšie prívlačové prúty majú dĺžku medzi 220 až 280 cm
Prút používaný na položenú má dĺžku od 250 do 450 cm
Prút určený na plávanú má buď kratší variant 180 – 200 cm alebo dlhšiu verziu 250 – 300 cm

Všeobecne možno tvrdiť, že kratšie prúty Vám prídu vhod hlavne do menších vôd a na lov v tesnej blízkosti brehov, zatiaľ čo dlhé prúty sú ideálne na väčšie vodné plochy a tam, kde potrebujete nahadzovať ďaleko. Záleží tiež na veku či výške samotných rybárov. Tým menším by sa veľmi zle manipulovalo s príliš dlhým prútom.

Záťaž

Pri čítaní technických parametrov rybárskych prútov by Vašej pozornosti nemali uniknúť ani informácie o záťaži. Nejde však o tú záťaž, ktorú má asi väčšina čitateľov na mysli, teda hmotnosť chytaného úlovku. Ide o záťaž súvisiacu s váhou nástrahy.

V tomto ohľade musíte prihliadať na tvrdosť prútu. Od nej sa odvíja ideálna záťaž a potom tá maximálna, ktorú nie je vhodné prekračovať. Tvrdosť prútu je udávaná v librách pod skratkou „lbs“ a záťaž je prezentovaná v gramoch pod skratkou „g“.

Tvrdosť prútu 2 lbs má ideálnu záťaž 45 ga, maximálna záťaž 57 g
Tvrdosť prútu 2,75 lbs má ideálne záťaž 62 ga, maximálna záťaž 78 g
Tvrdosť prútu 3 lbs má ideálnu záťaž 68 ga, maximálna záťaž 85 g
Tvrdosť prútu 3,5 lbs má ideálne záťaž 79 ga, maximálna záťaž 99 g
Tvrdosť prútu 4 lbs má ideálnu záťaž 91 ga, maximálna záťaž 114 g
Tvrdosť prútu 5 lbs má ideálnu záťaž 114 ga, maximálna záťaž 142 g

Príslušenstvo

Rybársky prút je vlastne takým základným nástrojom na to, aby ste vôbec mohli začať chytať ryby. Ako už bolo spomenuté v úvode, máte možnosť zaobstarať si ešte rad ďalšieho príslušenstva, ktoré Vám sprostredkuje plnohodnotný rybolov alebo ho posunie o kúsok vyššie.

Rybársky navijak – nenahraditeľná súčasť rybárskej udice. Na nej je navinutý vlasec, na jeho konci potom háčik a nástraha.

Očká – sú rozmiestnené po celej dĺžke prútu a vymedzujú priestor, kadiaľ je pretiahnutý vlasec. V súvislosti s nimi možno zakúpiť napríklad lepidlo na očká.

Špička – fredovšetkým u feederových rybárskych prútov máte možnosť kúpiť si špice odlišnej tuhosti podľa toho, na aký úlovok sa chystáte.

Krytky na prút – dostupné je veľké množstvo vzhľadovo odlišných krytov, ktoré sa nasadzujú na špičku prútu ako ochranný prvok.

Puzdrá na prúty – zaobstarať môžete kompletné textilné obaly na rybárske prúty. Rozlišujú sa puzdrá pre teleskopické aj delené prúty, a to tým, že majú viac komôr. Obsahovať môžu aj ďalšie vrecká na uloženie ostatného rybárskeho náčinia.

Cena

Aj keď samotný rybársky prút predstavuje na prvý pohľad len vysúvaciu „tyč“ pre upevnenie navijaka, môže tento doplnok stáť celkom veľa peňazí. A to podľa toho, aké nároky na prút máte a čo od neho vlastne očakávate. Cena môže byť do istej miery spájaná aj s voľbou výrobcu. S tými lepšími a dlhodobo preverenými získate záruku kvality a požadovaných vlastností. Patria medzi ne značky Sportex, Shimano, Daiwa, Delphin, Mivardi, Black Car, Browning, Kevin Nash a mnohé ďalšie.

Cena do 40 EUR

Najlacnejšie prúty teleskopického prevedenia zakúpite už od 10 €. Pôjde však o úplný základ pre začínajúcich rybárov. Ich dĺžka sa bude obvykle pohybovať okolo 1,8 – 2,2 metra. Pýšiť sa budú predovšetkým menšou záťažou okolo 40 – 95 gramov.

Cena od 40 do 80 EUR

Pri cene do 80 EUR už budete mať predsa len na výber. Charakterovo rozdielne rybárske prúty môžu dosahovať odlišných dĺžok až 3 metre. Často pôjde o dvoj- alebo trojdielne sady s veľmi prijateľnou hmotnosťou a záťažou do 250 gramov.

Cena od 80 do 150 EUR

Výbava, za ktorú sa pri vode rozhodne nemusíte hanbiť. Rybárske prúty zhotovené z pevnejších a ľahších materiálov. Medzi nimi sa objavuje napríklad karbón a uhlík. Moderný vzhľad, primeraná transportná dĺžka, väčší počet očiek a dĺžka prútu pokojne až 3,8 metrov.

Cena nad 150 EUR

Táto cenová kategória je primárne určená pre náročných a profesionálnych rybárov. Tí už veľmi dobre vedia, aké rybárske náčinie vyžadujú. Investovať môžete do prútov s dĺžkou nad 4 metre, s prvotriednou kvalitou spracovania a vysokou pevnosťou. Tie najdrahšie rybárske prúty môžu dosahovať cien až 1 000 EUR.

Ako sa starať o prút?

Pri zaobstaraní prútu by ste si mali uvedomiť, že si kupujete rybárske náčinie, ktoré pre svoju dlhú a bezproblémovú životnosť vyžaduje určitý spôsob zaobchádzania a údržby. Ak chcete, aby Vám prút čo najdlhšie vydržal, odporúčame Vám riadiť sa pár zásadnými bodmi.

  • Snažte sa na rybársky prút nikdy nesiahať rukami zašpinenými od zmesi alebo najrôznejších nástrah.
  • Dbajte na to, aby sa háčik nikdy nedostal do kontaktu s telom prútu.
  • Dávajte si pozor na to, aby Vám prút nespadol na tvrdú zem.
  • Nikdy pri vyťahovaní rýb nenechajte prút ohnúť o viac ako 90 °.
  • Po každom rybárčení rybársky prút doma dôkladne utrite navlhčenou handrou a zbavte ho všetkých nežiaducich nečistôt.

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER