Saunovanie ako rituál. Ako vybrať infrasaunu?

Saunovanie je čoraz populárnejšie, a to najmä kvôli pozitívnym účinkom na ľudské telo i psychiku. V nasledujúcom článku vás podrobne prevedieme výberom infrasauny. Predstavíme vám parametre, na ktoré pri výbere iste narazíte a vysvetlíme, na čo sa zamerať a prečo. 

Saunovanie je pre mnohých ľudí niečím, čoho by sa neradi vzdali. Najmä v týchto pandemických časoch, keď sú všetky prevádzky a wellness centrá zatvorené – neostáva nič iné, ako sa poobzerať po takej saune, ktorá by sa hodila aj do domáceho prostredia.

Ako vybrať infrasaunu stručne: 

 • Kapacita – vyberte si kabínu podľa počtu ľudí, ktorí ju budú zároveň používať. Vyberať môžete medzi modelmi pre jednu, dve, tri, ale aj päť a viac osôb. 
 • Ohrievače – v saunách sa používajú štyri rôzne druhy ohrievačov – keramické, karbónové, svetelné keramické a full spektrálne. V osobitnej kapitole si o nich prečítajte viac. 
 • Materiál kabíny – zvoľte si materiál kabíny. Každé drevo má špecifické vlastnosti. Najčastejšie je to Hemlock, teda kanadský jedľovec. 
 • Umiestnenie – zvážte, kam saunu umiestnite. Tomu prispôsobte veľkosť a tvar infrasauny. 

Typy sáun: 

Sauny majú korene vo Fínsku, krajine tisíce jazier. Odtiaľto tiež pochádza názov tradičnej suchej sauny – fínska. V tomto severskom štáte patrila každej dedine sauna, v ktorej sa jej obyvatelia schádzali za účelom relaxácie, a tiež spoločenskej konverzácie. Dnes sa saunovanie rozšírilo do mnohých kútov sveta najmä kvôli relaxačným a zdravotným účinkom tejto procedúry. Vyvinuli sa tiež ďalšie druhy sáun, ktoré sa od tej tradičnej v mnohých ohľadoch líšia. Tu si ich teraz krátko predstavíme, aby ste si sami mohli urobiť predstavu, v čom sa tieto sauny líšia a aké sú pre vás najlepšie. 

Fínska sauna 

Jedná sa o tradičné suchú saunu. Tento typ je založený na vysokej teplote vzduchu, ktorá sa pohybuje aj okolo 100 ° C. Vlhkosť je však minimálna, pohybuje sa okolo 5%. Vyššia vlhkosť by bola pri takýchto teplotách zdraviu nebezpečná, pretože by spôsobovala závažné popáleniny. Preto do tejto sauny nikdy nevstupujte mokrí. 

Vlhká sauna 

Ide o opak suchej sauny. Teplota je tu nižšia, nepresahuje 70 ° C, a vlhkosť naopak vyššia, až 80%. Delí sa ďalej na niekoľko druhov. Poznať môžete napríklad rímsku či tureckú saunu, alebo parné kúpele. 

Parná sauna 

Parná sauna je špecifický druh vlhkej sauny, v ktorej je najvyššia vlhkosť ale najnižšia teplota. Tá sa pohybuje okolo 40 ° C. Často tento typ môžete nájsť vo vodných svetoch či wellness centrách pod ľudovým názvom „para“. 

Bio sauna 

Najnovším typom sauny je tzv. biosauna, ktorá kombinuje výhody suchej a parnej sauny. Teploty nie sú tak vysoké, pohybujú sa medzi 60 a 70 ° C, pričom vlhkosť vzduchu je v intervale medzi 30 a 60%. Tieto podmienky môžu vyhovovať tým, ktorí zle znášajú vysoké teploty v tradičnej suchej saune a vlhkosť v tej parnej. Je vhodná aj pre pacientov so srdcovými ochoreniami či deti. Často sa v tomto type sáun používajú aromatické a éterické oleje, ktoré prispievajú k relaxácii a uvoľneniu, napomáhajú tiež dýchacím cestám. 

Infra sauna 

Infrasauna je zvláštny typ sauny, ktorý využíva infračervené žiariče, ktorých žiarenie dokáže preniknúť až 4 centimetre pod kožu a prehriať tak celé telo. Na rozdiel od ostatných typov sáun neohrieva vzduch, ale pôsobí priamo na tkanivá. Je teda vhodná aj do bytu, pretože nevznikajú žiadne negatívne vedľajšie prejavy. Infračervené žiarenie je veľmi podobné tomu slnečnému, nemá však negatívny vplyv na kožu, na jej farbu, ani štruktúru. 

Ohrievače 

Srdcom infrasauny sú infražiariče, ktoré produkujú teplo. Na trhu sa stretnete s niekoľkými druhmi, ktoré majú mierne odlišné vlastnosti a tiež obstarávaciu cenu. 

Keramické ohrievače 

Ohrievajú sa na vysokú teplotu 250 až 300 stupňov Celzia. Sú preto kryté ochrannou mrežou. Výhodou je ich rýchle nahrievanie a dlhá životnosť až 60 rokov pri saunovaní 3 krát týždenne po 45 minútach. Zaujať môže tiež nízka obstarávacia cena. Nevýhodou je vyššia spotreba. 

Karbónové ohrievače 

Tieto žiariče majú povrchovú teplotu medzi 70 a 170 stupňami Celzia. Nahrievanie trvá dlhšie ako pri keramických, ale majú nižšiu spotrebu. Sú tiež efektívnejšie a lepšie rozdeľujú žiarenia po celej infrasaune. Proti keramickým sú však drahšie, ich výroba je totiž zložitejšia. Tento typ žiaričov má dlhú životnosť až 90 rokov. 

Svetelné keramické ohrievače 

Ich povrchová teplota je ešte vyššia ako u klasických keramických žiaričov, pohybuje sa medzi 300 a 500 stupňami Celzia. Okrem tepla vyžarujú tiež svetlo, vďaka ktorému majú ešte lepšie zdravotné účinky. Výhodou je tiež rýchle nahrievanie, takže nemusíte dlho čakať, než sa kabína pripraví. Životnosť týchto žiaričov je asi 60 rokov. 

Full spektrálne ohrievače 

Najmodernejší typ žiaričov s takmer neobmedzenou životnosťou. Sú nahriate okamžite, nemusíte teda čakať určitý čas pred začatím saunovania. Ako jediné vydávajú tiež krátkovlnné žiarenie, ktoré preniká najhlbšie pod kožu a má tak najlepšie zdravotné účinky. Tieto žiariče sú najúčinnejšie a najúspornejšie. Nevýhodou je vyššia nákupná cena. 

Saunovanie a vlnová dĺžka 

Okrem samotného materiálu je nutné venovať pozornosť aj vlnovej dĺžke, ktorá sa meria v mikrónoch. 

 • IR-A – Krátke vlny s dĺžkou 0,07 až 1,4 mikrónu. Dokážu preniknúť až do podkožia, majú tak najväčší pozitívny vplyv na zdravie. 
 • IR-B – Stredné vlny s dĺžkou 1,4 až 3 mikróny. Neprenikajú tak hlboko ako typ A, májú však tiež pozitívne liečebné účinky. 
 • IR-C – Dlhé vlny s dĺžkou nad 3 mikróny. Ohrieva iba kožu, má minimálny vplyv na zdravie, jedná sa len o prehrievanie. 

Materiál kabíny 

Samotná kabína je tvorená sendvičovou stenou s izoláciou. Zvonku aj zvnútra je obložená drevom. Vytvára tak prírodný vzhľad a zároveň je príjemná na dotyk pri sedení v saune. Podľa druhu zvoleného dreva sa môže uvoľňovať aj príjemná aróma živice. Dvere sú spravidla zo skla s povrchovou úpravou – kalené či dymové. Výnimkou nie sú ani čiastočne presklené steny kabíny. 

Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi dreva, ktoré sa používajú pri výrobe. Záleží na vás, ktoré si vyberiete. 

 • Hemlock – Jedná sa o drevo z kanadského jedlovca, ktoré je bez hrčí. Neobsahuje živice, nevydáva teda žiadnu vôňu. Jeho farba je svetlo hnedá až ružovkastá, s tenkými prúžkami. 
 • Céder – Luxusné drevo, ktoré obsahuje veľké množstvo esenciálneho oleja, vydáva teda príjemnú vôňu. Je veľmi odolné voči vlhkosti je teda ideálny pre stavbu infrasauny. Jeho farba je od svetlo hnedej až po tmavú, neobsahuje žiadne hrče. 
 • Škandinávsky smrek – Má malé hrče a svetlú farbu. Hustota dreva je vyššia ako u našich smrekov kvôli severskému pôvodu. 
 • Abachi – Výhodou tejto africkej vŕby je jej nízka tepelná vodivosť. Vďaka tomu pri kontakte s pokožkou nepáli. Toto svetlé drevo sa využíva vďaka týmto vlastnostiam na výrobu tých častí, s ktorými príde telo do styku, teda lavice, opierky a podlahové rošty. 
 • Osika – Toto drevo je trvanlivé a má jemnú kresbu. Navyše dobre absorbuje vlhkosť. 

Príkon a spotreba 

Príkon je u tohto druhu prístrojov kľúčový pre rýchlosť nahrievania a celkový výkon sauny. Akousi pomyselnou hranicou u kvalitných prístrojov je 1700 W. Modely sa slabším príkonom sa budú dlhšie nahrievať a celkovo budú menej výkonné. Vysoký príkon by naopak už nemal na výkon taký vplyv a prejavil by sa negatívne na spotrebe. 

Výbava a doplnky 

Väčšina infrasáun obsahuje okienko či odvetrávanie, ktoré umožňuje pravidelnú cirkuláciu vzduchu v kabíne. Dôležitým prvkom je ovládanie. To sa nachádza zvnútra, zvonku alebo na oboch miestach súčasne. Najmä pri lacnejších modeloch sa môžete stretnúť s ovládaním iba z vonkajšej strany. V priebehu procedúry tak nemôžete nijako ovplyvňovať podmienky vo vnútri. Odporúčame preto vyberať také výrobky, ktoré majú ovládací panel i v priestore kabíny a vy si tak môžete pohodlne nastavovať teplotu a ďalšie parametre.

Ďalším dôležitým prvkom je podlahové kúrenie, ktoré je veľmi príjemné. Nájdete ho u väčšiny sáun na trhu. 

Samozrejmosťou nie sú chrbtové opierky, ktoré umožňujú pohodlné sedenie. Predsa len budete v saune tráviť nejaký ten čas a chcete ho využiť na relaxáciu. A k nej stuhnutý chrbát iste nepatrí. Aj keď vo výbave väčšiny kabín opierky nenájdete, možno ich dokúpiť zvlášť a to hneď v niekoľkých rôznych prevedeniach. Ako opierky ale v saunách často slúžia kryty ohrievačov. 

Čerstvý a zdravý vzduch zabezpečuje pri niektorých modeloch ionizátor, ktorý zároveň likviduje nebezpečné látky. Častým vybavením je tiež svetelná terapia. Jedná sa o LED diódy, ktoré menia farbu podľa vášho želania. Využívajú účinky farieb na ľudskú psychiku. Podľa potreby môžete zvoliť farby podporujúce odpočinok alebo naopak také, ktoré povzbudzujú telo i myseľ. 

Doplnkovým vybavením môže byť lampička na čítanie, polička, na ktorú si môžete položiť nápoj či knihu, alebo vešiak na uteráky a župan. Pomyselnou čerešničkou na torte je audio systém, ktorý umožňuje prehrávať hudbu v priestore kabíny. Môžete si tak počas saunovania púšťať relaxačnú hudbu či obľúbenú audioknihu či podcast. Dajte však pozor na typ audiosystému. Niektoré modely umožňujú iba prepojenie zariadení ako je telefón či mp3 prehrávač, iné majú zabudované rádio či čítačku SD kariet. 

Rozmery 

Rozmery infrasauny sa odvíjajú od počtu osôb, ktoré si môžu zároveň užívať saunovaciu procedúru. Na trhu nájdete modely pre jednu, dve a tri osoby. Objavujú sa aj také, ktoré pojmú až 5 a viac osôb. Tie najmenšie začínajú na jednom metri šírky a hĺbky. Sauny pre viac osôb sú samozrejme úmerne väčšie. Výška sa pohybuje zhruba od 190 centimetrov. Na trhu nájdete klasický obdĺžnikový tvar, ale aj rohové modely, ktoré môžu šetriť miesto. Pokiaľ máte atypický priestor či požiadavky, špecializované firmy vám postavia saunu na mieru. 

Umiestnenie a montáž 

Vďaka jednoduchej konštrukcii je možné infrasaunu umiestniť kamkoľvek, kde to priestor dovolí. Nepotrebuje žiadne zvláštne podmienky. Stačí len voľné miesto a zásuvka, do ktorej sa prístroj zapojí, pretože sauna nevydáva žiadne teplo ani vlhkosť a chladenie je zaistené cirkuláciou okolitého vzduchu. Napriek tomu je dobré sa u predajcu vopred opýtať, či je vybrané umiestnenie vhodné. Niektoré návody totiž neodporúčajú umiestnenie v blízkosti zdroja vody. Vždy dbajte na pokyny výrobcu. 

Montáž je veľmi jednoduchá, jedná sa v podstate o skladačku z vopred pripravených panelov. Napriek tomu je vhodné, aby ju zostavovali dvaja ľudia, z toho jeden by mal byť silnejší, aby zvládol zdvíhať jednotlivé dosky. Celá montáž by mala zabrať asi 45 minút vrátane prepojovanie káblov. Potom je sauna pripravená na použitie. 

Cena 

Infrasauna rozhodne nepatrí k najlacnejším spotrebičom do domácnosti. Najlacnejšie modely zaobstaráte pod dvadsať tisíc, ak chcete trochu lepší variant, počítajte s investíciou niekoľkých desiatok tisíc.  

Cena do 1000 €  

Uspokojivú infrasaunu zoženiete už pod 1000 €. V najnižšej cenovej kategórii nájdete sauny s keramickými i karbónovými ohrievačmi, väčšinou ide o modely pre jednu až dve osoby. Lacnejšie modely majú príkon od 1 100 W do 1 400 W, modely u vyššej cenovej hranice už často dosahujú príkonu cez 1 900 W. Pri modeloch bližšie k cene 1000 € nájdete aj podlahové vykurovacie teleso, výnimočne môžete naraziť aj na ionizátor a ďalšie doplnky. Všeobecne ale nebýva pestrá výbava silnou doménou týchto infrasáun. 

Cena od 1000 € do 3000 € 

V tejto cenovej kategórii si pravdepodobne vyberie najväčšie množstvo užívateľov. Nájdeme tu sauny pre dve až tri osoby, ktorých príkon sa väčšinou pohybuje okolo 2 000 W. Podlahové kúrenie je takmer samozrejmosťou, veľmi obvyklý je tiež ionizátor, ozonizátor a ďalšie vybavenie, napríklad audio systém. Často je súčasťou sauny tiež LED svetelná terapia. 

Cena nad 3000 €  

Ak sa rozhodnete do domáceho saunovania investovať viac ako 3000 €, môžete vyberať napríklad aj z modelov pre štyri osoby, ktoré môže využiť celá rodina. Funkcie uvedené v predchádzajúcich cenových kategóriách sú v podstate samozrejmosťou, sauna ponúkne i vychytávky navyše, ako je čítacia lampa alebo polička na nápoje. V ponuke tiež bývajú rôzne dizajnové varianty, ako je napríklad sauna so stenami z tónovaného dymového skla. 

Ako sa saunovať v infrasaune 

Rovnako ako klasické saunovanie, aj procedúra v infrasaune sa  spája s niekoľkými pravidlami, ktoré je dobré dodržiavať. Tie vám teraz predstavíme. Po zostavení prístroja tak budete môcť rovno využiť jeho funkcie. 

Pred vstupom do sauny 

Proces saunovanie nastáva ešte pred vstupom do infrasauny. Saunu nastavte na najvyššiu teplotu, natiahnite sa, dajte si pohár čistej vody a sprchu. Po sprche sa utrite do sucha a pripravte si niekoľko osušiek, ktoré budete používať na sedenie a utieranie potu. Ak sa do uteráka obalíte, podporíte tým aj ďalšie potenie. Odborníci na saunovanie ďalej odporúčajú vziať si do sauny hrubší uterák alebo žinku a tou si utierať potiacu sa tvár pre odstránenie odumretých kožných buniek – vďaka tomu pleť akoby omladne a bude hladšia. 

Vstup do infrasauny 

Potenie v infrasaune nastáva až po niekoľkých minútach, takže do sauny pokojne bežte ešte než je úplne vyhriata. Počas saunovania si môžete upraviť teplotu podľa pohodlia, odporúča sa však dodržať tú najvyššiu možnú a vzduch regulovať pootvorením dvierok alebo strešnou ventiláciou. Pri saunovaní si pokojne ľahnite, majte ale na mysli, že ohrievače bývajú umiestnené tak, aby najlepšie účinkovali v sede, preto nie je poloha ležmo ideálna. Vhodná doba pre pobyt v infrasaune je zhruba 30-40 minút. 

Po saunovaní 

Po dokončení saunovania otvorte dvere a ešte chvíľu relaxujte a postupne sa ochladzujte vzduchom. Potom si môžete dať vlažnú sprchu a opláchnite pot z tela. Odborníci na kozmetiku neodporúčajú používať sprchové gély alebo šampóny ihneď po saunovaní, pretože máte otvorené póry a tie by sa mohli zaniesť. Ihneď po saunovaní doplňte tekutiny stratené počas potenia, najlepší je väčší pohár čistej vody. 

Kedy používať infrasaunu 

Najlepšia doba pre saunovanie je ráno – proces vás nabije energiou pre celý deň. Saunovať sa môžete aj večer po práci, je to skvelý liek na únavu a vyčerpanie. 

Vplyv infrasauny na zdravie 

Pozitívne účinky infražiarenia sa využívajú v zdravotníctve, rehabilitáciách a tiež napríklad v inkubátoroch. Má blahodarné účinky na kardiovaskulárny systém, stuhnuté kĺby, chrbát a končatiny. Zvýšená teplota tiež vedie k zastaveniu šírenia vírusov a baktérií či ich úplnému zničeniu. Pomáha tiež prekrvovať telo a pokožku. Tá je potom pevnejšia, lesklejšia a celkovo zdravšia, pomáha tiež na celulitídu, akné a ekzémy, čistí tiež upchaté póry. 

Pravidelné infražiarenie zvyšuje obranyschopnosť, zlepšuje krvný obeh, činnosť srdca a ovplyvňuje pozitívne hladinu kyseliny mliečnej vo svaloch. Počas saunovania navyše dochádza k vyplavovaniu endorfínov, hormónov šťastia. Pocítite úľavu, uvoľnenie a pocit pokoja a šťastia. Pomáha tiež detoxikovať organizmus. Pri nízkych teplotách je vhodná na predhriatie tela pred cvičením. 

Vplyv infrasauny na chudnutie 

Ľudia sa snažia chudnúť mnohými metódami – niektorí upravujú svoj jedálniček, držia nekonečné diéty, ďalší trávia hodiny v posilňovni cvičením. Málo kto však vyskúša saunu, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Medzi tie patrí aj odbúravanie tukov. 

Prečo sa v saune chudne? 

Pravidelné saunovanie vedie k regenerácii tela a jeho vyčisteniu. Posilníte si tak obranyschopnosť. Všetky tieto faktory vedú k zdravému spaľovaniu tukov. 

Samozrejme nečakajte, že samotný pobyt v saune spôsobí úbytok tukov. Najlepšie je skombinovať saunovanie napríklad s plávaním, ktoré má tiež veľmi priaznivé účinky, a to hlavne na pohybový aparát. 

Správne saunovanie pre chudnutie 

Saunovanie ako také má svoje zásady, ktoré by ste mali dodržiavať. 

Ak sa snažíte schudnúť, dodržiavanie zásad je naozaj dôležité. Prvé, čo je potrebné urobiť, je dať si sprchu, očistiť tak telo od špiny a potom sa poriadne utrieť do sucha. So sebou do infrasauny majte vždy uteráky navyše. Je potreba nimi utierať pot, pretože tak docielite zvýšený efekt ďalšieho potenia. 

Naozajstné potenie príde zhruba po pätnástich minútach a je jedno, či do nej vstúpite, keď je rozohriata, alebo v nej budete aj po dobu ohrievania. Infrasauny sa navyše zahrievajú rýchlejšie, než klasické sauny. 

Často kladené otázky k infrasaunám 

Aká je rozdiel medzi klasickou a infrasaunou? 

Sáun je niekoľko typov. Fínska, čiže suchá sauna je najteplejšia, je v nej až 100 ° C, ale žiadna vlhkosť. Opakom sú vlhké sauny, kde je maximálne 70 ° C. Infrasauny sú vyhrievané pomocou tepelných panelov z rôznych materiálov a ich teplo preniká až 4 cm pod kožu. Na rozdiel od ostatných typov sauny neohrievajú vzduch, ale prehrievajú priamo telo.  

Má infrasauna nejaké pozitívne účinky na zdravie? 

Prehrievanie má pozitívne účinky na pohybovú sústavu, svaly, kĺby i chrbát. Vyššia teplota tiež zabraňuje šíreniu vírusov a baktérií. Saunovanie zlepšuje obranyschopnosť, podporuje imunitu a tiež zlepšuje stav kože. Zdravotným účinkom sme venovali celú kapitolu. 

Z čoho sú infrasauny vyrobené? 

Samotná kabína je vyrobená z dreva, dvere sú obvykle sklenené. Panely vnútri kabíny sú väčšinou buď keramické alebo karbónové. 

Kam infrasaunu umiestniť? 

Vďaka tomu, že infrasauna nevydáva do okolia žiadne teplo ani vlhkosť, môžete ju umiestniť prakticky kamkoľvek, kde na nej budete mať dosť priestoru. 

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Sauna

About Author /

Neustále pracuje na tom, aby bola lepšia v tom, čo robí. Vedomosti zo štúdia marketingu a médií prepája s praxou v cestovnom ruchu a obchode. Vo voľnom čase sa nechá inšpirovať pohybom v prírode, športom, cestovaním a kultúrou.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search