Hurá do prírody, alebo vyberáme elektro kolobežku

Elektro kolobežka môže byť šikovným prostriedkom pri dochádzaní za prácou alebo do školy, ale aj na výlety do okolia. Aby ste mali z jazdy radosť, je dôležité zvoliť pre vás vhodný model. To môže v prípade elektrického modelu vyzerať zložito, ale my vám v nasledujúcich odsekoch zhrnieme to najdôležitejšie, aby ste sa v množstve parametrov nestratili.

Premyslite si, kto bude na kolobežke jazdiť. Modely sa budú líšiť podľa veku, výšky a hmotnosti jazdca. Zvážte, kde budete na kolobežke najčastejšie jazdiť. Budem kolobežku používať prevažne v meste, alebo hľadám skôr prostriedok na výlety – tomu prispôsobte výber kolies a celkovej konštrukcie.

Zamerajte sa na hmotnosť. Najmä ak plánujete kolobežku prenášať.

Ak hľadáte ideálny dopravný prostriedok do mesta, ale kolobežka pre vás nie je ideálnym riešením, môžete zvážiť niektoré ďalšie elektrické vozítko. Súčasný trh ponúka hoverboardy, elektrické jednokolky, ale tiež segwaye a elektrobicykle. Ak dávate prednosť športu pred pohodlným cestovaním, možno vás zaujmú klasické kolobežky.

Rozdelenie podľa spôsobu používania

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí pri nákupe bude to, či plánujete kolobežku využiť skôr ako dopravný prostriedok po meste, alebo si tiež radi vyjdete na výlet do prírody a v horšom teréne. Podľa toho delíme elektrické kolobežky do dvoch kategórií, ktoré sa líšia svojimi parametrami.

Elektrokoloběžky do mesta

U mestských modelov je dôležité, aby ste s nimi vedeli rýchlo reagovať na aktuálnu dopravnú situáciu. Preto sú pre tieto prípady vhodné modely s menšími kolieskami, s ktorými budete môcť rýchlejšie manévrovať. Zároveň nepotrebujete tak vysoký výkon a veľkú výdrž batérie, ako keď sa chystáte na niekoľko kilometrový výjazd. Mestské modely bývajú väčšinou rozmerovo menšie a skladateľné. To oceníte obzvlášť pri cestovaní v MHD. Kolobežku ľahko zložíte a vezmete do ruky. Manipulácia bude vďaka menším rozmerom a ľahšiemu materiálu pomerne jednoduchá.

Elektrokoloběžky na výlety

Ak sa chystáte s kolobežkou do terénu, je určite vhodnejšie poobzerať sa po modeloch s väčšími kolieskami. Nielen že pôjdu rýchlejšie, ale ľahšie s nimi prekonáte rôzne prekážky. Vhodnejšie sú tiež gumové kolieska. Hrozí síce, že sa plášť prepichne, ale jazda na nich bude neporovnateľne pohodlnejšie.

Rozdiel hľadajte tiež vo výkone. Kolobežku mimo mesto voľte radšej silnejšiu, s väčším výkonom a dlhšou výdržou batérie. Neprekvapí vás potom ani kopec a budete si môcť užiť dlhšiu jazdu bez starosti o to, kedy vám dôjde batérie. Lepšia je tiež mohutnejšia konštrukcia, ideálne aj s odpružením, aby ste mali z jazdy naozaj maximálny pôžitok.

Jazdu do kopca nezvládne zďaleka každý model. Pri výbere si preto strážte uhol, pod ktorým dokáže kolobežka stúpať.

Ako bolo naznačené už v predchádzajúcej kapitole, kolieska povedia o spôsobe jazdy veľa. Čím väčšie, tým rýchlejšie kolobežka pôjde. U malých hrozí, že sa skôr niekde zaseknú (o koreň, o kanál alebo inú nerovnosť). S veľkými bude o niečo náročnejšie zatáčanie a manévrovanie všeobecne. Odporúčaná veľkosť koliesok do miest a pre začiatočníkov je preto niečo okolo 5 až 6 palcov.

Nezáleží však len na veľkosti, ale aj od materiálu, z ktorého sú kolieska vyrobená. Elektrokoloběžka môže mať buď tvrdé alebo gumové kolieska. Tvrdé sú vyrábané najčastejšie z polyuretánu, rovnako ako kolieska do in-line korčúľ. Sú vhodnejšie pre rovné spevnené povrchy, preto sa s nimi stretneme prevažne u mestských modelov. Sú menšie, nemožno ich prepichnúť a nevyžadujú pravidelný servis s dofukováním. Na druhej strane je jazda na nich výrazne menej komfortná. Ucítite každú nerovnosť, po ktorej prejdete.

Gumové kolieska sa odporúčajú pre dlhšie jazdy, pretože sú vďaka mäkšiemu materiálu pohodlnejšie. Nerovnosti pod kolobežkou nebudú tak poznať. Môže sa stať, že koliesko tohto typu pichnete. V takom prípade bude potrebné plášť vymeniť. U tvrdých koliesok poškodenie tak ľahko nehrozí, ale keď už k nemu dôjde, je nutné vymeniť rovno celé koliesko. Existuje aj kompromis, kedy predné koliesko je gumové a zadné pevné.

Výkon kolobežky

Výkon elektrokoloběžek sa obvykle pohybuje v rozmedzí 100 až 600 wattov. Opäť záleží na tom, na aký účel si kolobežku kupujete. Stowattová modely sú väčšinou príliš slabé na to, aby vás niekam skutočne dovážali. Ale napríklad pre deti alebo na zábavu a občasné posúvanie postačia. Na denné dochádzanie po meste sa odporúčajú hodnoty okolo 350 W. Väčší výkon umožní vyššiu rýchlosť, ale tá je rovnako do miest nevhodná. Takéto modely využijete na dlhšie výlety a budete mať istotu, že vás bez problémov vyvezú aj do kopčeka. Výkon zvyčajne redukujete pomocou páčky, plynu alebo tlačidla.

Výdrž batérie a doba dojazdu

Pre elektrické kolobežky jeden z najdôležitejších parametrov. Niektorí výrobcovia uvádzajú dojazd v kilometroch, iní v minútach. Prvý variant je obvyklejší a kolobežky sa väčšinou pohybujú v rozmedzí 10 až 40 kilometrov. Tak ako tak ide o údaj, ktorý vám určí, koľko váš dopravný prostriedok prejde na jedno nabitie.

Dojazd sa okrem kapacity batérie odvíja aj od ďalších parametrov. Tými sú najmä hmotnosť jazdca a terén, po ktorom idete. Čím väčší kopec musíte zdolávať, tým viac energie z batérie vyčerpáte. Ak sa vám batéria vybije, na väčšine kolobežiek budete môcť dôjsť zvyšok cesty aj klasickým spôsobom, teda odrážaním. Neplatí to ale stopercentne a je dobré si to vždy u predajcu skontrolovať.

Materiál a konštrukcia

Rám kolobežky býva najčastejšie vyrobený z hliníka, ocele alebo duralu . Prvý spomínaný materiál je ľahký, ale menej odolný. Naopak oceľ je veľmi odolná, ale ťažšia. Najvýhodnejšie z tejto trojice vychádza dural, ktorý málo váži a zároveň veľa vydrží. Jeho kvality sa premietnu vo vyššej obstarávacej cene.

Netreba zabudnúť na konštrukčné parametre, ktoré v prípade bežných kolobežiek hrajú zásadnú úlohu.

Patrí sem dĺžka a šírka nášľapu (s ohľadom na veľkosť vašej nohy), výška a šírka riadidiel (s ohľadom na vašu výšku). Tiež by ste aj v tomto prípade mali dohľadať, či k vášmu prostriedku výrobca predáva náhradné diely, aby ste kvôli malej závade hneď nemuseli meniť celý výrobok. Najčastejšie sa jedná o brzdové doštičky, kolieska, sedlo alebo batérie a nabíjačky.

Brzdy

Elektrické kolobežky sa vedia vďaka motoru pekne rozbehnúť a preto je dobré vedieť, ako ju zabrzdiť. Existujú v zásade dva druhy – brzdy mechanické, ktoré fungujú podobne ako u bicykla pritiahnutím páčky k riadítku, a elektromagnetické. Tie majú veľkú nevýhodu, že fungujú len s nabitou batériou. Keď sa vám teda kolobežka vybije a budete dochádzať klasickým spôsobom, nebudete mať ako zabrzdiť. Preto výrobcovia tieto dva druhy často kombinujú.

Funkcie kolobežky

Rekuperácia – Pomáha predĺžiť výdrž kolobežky tým, že zbiera energiu z brzdenia a vracia ju do batérie.

Tempomat – Podobne ako v autách, tak aj u niektorých elektrokoloběžek nájdete tempomat. Dovolí vám nastaviť požadovanú rýchlosť a uľaviť vašim rukám.

Prepojenie s telefónom – K novým koloběžkám si budete môcť stiahnuť aj aplikáciu. Namerajú a zobrazí vám prejdenú vzdialenosť, budete môcť jej prostredníctvom kolobežku zamknúť. Niektoré môžete dokonca týmto spôsobom riadiť a nastavovať aktuálnu rýchlosť.

Doplnky

Čím drahší model, tým viac vychytávok na ňom pochopiteľne nájdete. K dostaniu sú modely doplnené o blatníky. S tými aj po jazde na mokrej vozovke dôjdete do práce alebo do školy v čistom oblečení. Spätné zrkadlá vám zase uľahčia orientáciu v dopravnej premávke.

Pre terénne modelov k vášmu pohodliu pomôže odpruženie. Pri daždivom počasí oceníte protišmykovú úpravu nášľapu. Nezabúdajte, že ak sa budete pohybovať na ceste za tmy, platí aj pre kolobežku povinnosť mať svetlá – biele vpredu a červené vzadu. Niektoré modely majú dokonca brzdové svetlá, ktoré fungujú rovnako ako u áut. Vlastnú kategóriu tvoria kolobežky so sedadlom. S takým modelom budete môcť uľaviť svojim nohám. Počítajte ale s tým, že si za také modely priplatíte.

Hmotnosť a nosnosť

Čím ľahšia kolobežka, tým ľahšie sa vám s ňou bude manipulovať. Pri prenášaní v meste, cestovaní mestskou hromadnou dopravou, alebo nakupovaní sa vám určite bude hodiť ľahký model , ktorý ideálne pôjde aj zložiť. Pokiaľ od kolobežky ale očakávate vysoký výkon a výdrž, na jej hmotnosti sa to podpíše, preto je dôležité nájsť vhodný kompromis. Bežné mestské kolobežky sa pohybujú okolo 8 kilogramov. Tie terénne sa môžu dostať na niekoľkonásobnú hodnotu.

Nosnosť hovorí, akú maximálnu váhu kolobežka znesie. Tento údaj nie je nutné dlho vysvetľovať. Ale je dobré vziať do úvahy aj náklad, s ktorým sa chystáte cestovať, a dať tak kolobežke pri výbere nejakú rezervu. Ak si na chrbát 5kg batoh ak tomu nejaký ten nákup, rozdiel predsa len bude už poznať.

Ako na kolobežke jazdiť

Ovládanie elektrické kolobežky je jednoduché. Držíte oboma rukami riadidlá a páčkou alebo tlačidlom pridávate plyn. Na začiatku je dobré sa odraziť a kolobežku takzvane nakopnúť, potom jazda prebieha plynule.

Zákon sa na kolobežky pozerá rovnako ako na kolesá. Do 18 rokov je povinné nosiť prilbu. Väčšina výrobcov odporúča minimálny vek 13 rokov. Pohybovať by ste sa na nich mali v zásade na ceste. Výnimkou je, ak pôjdete rýchlosťou nižšou ako 6 km/h, potom môžete pokojne aj na chodník. Platí tiež pravidlo, že pri prekročení tejto rýchlostnej hranice už nesmiete na kolobežke sedieť.

Keď budete jazdiť pomaly, plynule a po rovinatom teréne, batéria vám vydrží dlhšie nabitá. Jej spotreba sa odvíja tiež od hmotnosti jazdca a nákladu. Zvyšuje sa pri vetre a mokrom povrchu, ktoré kolobežku spomaľujú. Odporúča sa kolobežku dobíjať skôr častejšie, než ju nechávať úplne vybiť.

Cena

Pre prehľadnosť sme ponuku elektrokoloběžek rozdelili do troch cenových pásiem, v ktorých si dokážu vybrať nenároční užívatelia, ktorí kolobežku využijú raz za čas, aj každodenní jazdci s vyššími nárokmi na parametre. Odporúčame vyberať elektrokoloběžku od osvedčených výrobcov, ako sú napríklad firmy Eljet, Xiao, Tmax, Sunway a ďalšie.

Cena do 400 EUR

Elektrická kolobežka je každopádne investícia, ktorú už budete musieť zvážiť. Najlacnejšie kúsky nájdete zhruba za 200 EUR. Pôjde ale buď o naozaj základné modely alebo kolobežky určené pre deti. Tak ako tak počítajte v tejto cenovej relácii s malým výkonom a kratším dojazdom, ktorý sa bude pohybovať okolo 15 až 20 km. Na denné dochádzanie odporúčame siahnuť do vyššej kategórii.

Cena od 400 do 800 EUR

Za túto cenu si zaobstaráte už kvalitnú kolobežku, na mestské denné dochádzanie ideálnu. Objavíte modely od overených značiek, s dobrou výbavou a dojazdom. Niektoré modely v tejto kategórii dokážete prepojiť dokonca so svojimi mobilnými telefónmi.

Cena nad 800 EUR

S najlepšími modelmi sa dostanete pokojne aj vysoko nad nami zvolenú hranicu 800 EUR. Bude už na vás, koľko a aké doplnky budete hľadať. Tieto kolobežky sú ale väčšinou vyrobené z veľmi kvalitných materiálov a pochvália sa veľkou výdržou batérie, ktorá vás dovezie pokojne aj 100 kilometrov ďaleko.

Napíšte komentár

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER