Život na Marse? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

V súčasnosti prebiehajú vesmírne preteky, ktoré nám dajú odpoveď na otázku: Existoval niekedy, alebo existuje život na Červenej planéte? NASA, Čína a Spojené arabské emiráty vyšlú na Mars svoje vlastné kozmické lode. Pokiaľ to dovolí počasie, ďalšia cesta na Mars sa uskutoční 30. júla a zrealizuje ju NASA.

Tip redakcie: Potrava, hračky, pomôcky aj oblečenie pre domácich miláčikov

Keď sa jej rover dostane 18. februára 2021 do krátera Jezero, poskytne bezprecedentné informácie a fotografie, vrátane nových odpovedí na otázky súvisiace so životom na Červenej planéte.

Sprievodca výberom a kúpou – teleskop a astronomický ďalekohľad

Tento mesiac sú podľa agentúry Space.com na pláne  tri samostatné misie na Mars. Ešte pred misiou NASA sa uskutočnila 14. júla misia Spojených arabských emirátov s názvom Hope Mars alebo Emirates Mars Mission. Čína plánuje odštartovala svoju vlastnú misiu Tianwen-1 dňa 23. júla, pričom jej rover o veľkosti golfového vozítka vynesie raketa Long March 5.

Ak bude misia Tianwen-1 úspešná, Čína sa stane treťou krajinou po USA a Sovietskom zväze, ktorá vyslala kozmickú loď na Mars.

Perserverance je najmodernejší rover, ktorý vyšle NASA

Perserverance je naopak najväčším, najťažším a najmodernejším roverom, ktorý NASA doteraz na Mars poslala. Tento rover je vybavený 23 kamerami, navigačným systémom, ktorý vyhodnocuje prekážky a vyhýba sa im počas pristávania, vlastným riadením a množstvom senzorov určených na zhromažďovanie atmosférických údajov.

Ďalším experimentálnym systémom je Mars Oxygen In-situ Resource Experiment, alebo skrátene MOXIE. Jeho úlohou je produkovať kyslík z oxidu uhličitého v atmosfére. Ak by bol tento systém úspešný, mohol by byť nápomocný pre budúce misie s ľudskou posádkou. Okrem toho, že zabezpečuje prísun kyslíka pre, môže byť aj zdrojom raketového paliva.

Existoval, alebo existuje život na Marse?

Perserverance bude tiež hľadať dôkazy o minulom živote, a preto jeho prvá cesta povedie k Jezeru, 28 míľ širokému kráteru severne od rovníka, kde stekala rieka pred veľkými vodami asi pred tromi alebo štyrmi miliardami rokov. Ide o sľubné miesto na nájdenie organických molekúl a ďalších potenciálnych príznakov mikrobiálneho života. Uviedol to v príbehu NASA.gov Ken Farley z Caltech, vedecký pracovník projektu Perseverance.

Rover vykoná na mieste niekoľko experimentov, ale tiež zabalí a uloží vzorky hornín a sedimentov ktoré sa vrátia späť na Zem s budúcou misiou. Rovnako ako v prípade predchádzajúcich misií na Mars sa plánuje živé vysielanie. Fotografie a snímky zo všetkých kamier budú dostupné širokej verejnosti. Perserverance je ambicióznym projektom, ktorý nám môže dať odpovede na množstvo našich otázok vrátane tej či na Červenej planéte niekedy existoval život.

Zdroj: robbreport.com

Napíšte hľadané slovo / slová a stlačte ENTER