Asus ROG Strix Scar 15 je herný notebook, ktorý budete chcieť

Zo všetkých nových herných notebookov, ktoré vyjdú tento rok, bude Asus ROG Strix Scar 15 takmer s istotou jedným z najlepších a najvýkonnejších strojov, ktoré si budete môcť v roku 2021 kúpiť.

Otestovali sme drahý, ale nádherný prenosný počítač s pôsobivou grafikou RTX 3080.

Nielen, že obsahuje špičkové komponenty, vrátane 16 GB variantu nového grafického čipu Nvidia RTX 3080 a pretaktovaného modelu úplne nového procesora AMD Ryzen 9 5900HX, ale tiež ponúka rýchly displej s obnovovacou frekvenciou 165 Hz a nádherným rozlíšením 2560 × 1440.

Je to skutočne krásny kúsok, ktorý môže ľahko nahradiť výkonný pracovný desktop – samozrejme, v prípade, že nemáte hlboko do vrecka.

Asus ROG Strix Scar 15 (2021) nemusí byť za svoju najvyššiu cenu atakujúcu 3 000 EUR presne tým, čo by sme mohli nazvať rozumným nákupom, ale pokiaľ bude Asus prichádzať s výkonnými, krásnymi (a drahými vecami) – my ich budeme obdivovať, testovať a odporúčať.

Okrem výkonného hardvéru, ukrytého v robustnom a prepracovanom šasi s dobrými proporciami, je to displej s rozlíšením 2560 x 1440, ktorý na tomto modeli exceluje. Nie všetky notebooky Scar 15 sa dodávajú s týmto typom displeja – existujú aj lacnejšie modely s rozlíšením 1080p a vyššou frekvenciou 300 Hz.

Displej s 188 PPI namiesto štandardných 141 PPI

Testovaný model disponoval rozlíšením 1440p a poviem Vám, vďaka vyššej hustote pixelov 188 PPI (pixelov na palec) vyzerá všetko veľmi ostro. Je to pomerne vysoký skok od bežných 141 PPI, ktoré dostanete na displeji notebooku s rozlíšením 1920 x 1080 – a vďaka tomu vyzerajú hry úplne nádherne.

V skutočnosti všetko funguje vynikajúco, či už pracujete na textových dokumentoch, prezeráte webové stránky, alebo robíte nejaké nenáročné úpravy fotografií.

Kvalita displeja je vzhľadom na cenu ukážková. Test kalibrátorom X-Rite DisplayPro i1 ukázal, že displej zobrazuje takmer dokonalých 99,8% farebného gamutu sRGB, spolu so super pôsobivými 95,7% gamutu DCI-P3 HDR. Scar 15 v skutočnosti nemá podporu HDR, ale aj tak je to fantastické skóre, pretože to znamená, že farby sú sýte, živé a skutočne zaujímavé.

Tiež nás potešil dobrý kontrastný pomer 1 100 : 1, ako aj nízka hladina čiernej farby 0,32 cd / m2 (čím bližšie k 0,00 cd / m2, tým lepšie). Jeho najvyššia úroveň jasu 353 cd/m2 by Vám mala poskytnúť dostatok priestoru na prácu v rôznych svetelných podmienkach, pretože som zistil, že obrazovka je stále perfektne viditeľná, aj keď z neďalekého okna dopadá slnečné svetlo.

Samozrejme, Scar 15 nie je prvý herný notebook s rozlíšením 2560 x 1440, ale je pravdepodobne jedným z prvých, ktorých hardvér to dokáže skutočne naplno využiť. Kombinácia najlepšieho procesora AMD Ryzen 9 5900HX, 32 GB RAM a 16 GB variantu vlajkovej lode grafického čipu Nvidia RTX 3080 je tu nielen na to, aby ste si mohli zahrať najnovšie trháky plynulo pri maximálnej kvalite a rozlíšení 1440p, a až do oblasti 80, 90 a dokonca 100 snímok za sekundu pri rozlíšení 1080p.

Menej náročné hry a online strieľačky môžete hrať pri obnovovacej frekvencii 165 Hz v obidvoch rozlíšeniach.

Scar 15 je skutočne geniálnou náhradou za desktop, ktorá by Vám mala vydržať niekoľko ďalších rokov. Aj keď niektoré hry fungujú lepšie na vysokých nastaveniach (na rozdiel od Ultra na 1440p), stále s ním dosiahnete vynikajúci výkon, a to aj bez toho, aby vás obťažoval nepríjemný hluk. Deje sa tak čiastočne vďaka rôznym funkciám Scar 15 Nvidia Max-Q, Dynamic Boost 2.0 a Whisper Mode 2.0, ktoré sú obidve integrované na úrovni systému a sú povolené po vybalení z krabice.

Ventilátory Scar 15 vydávajú pri hraní hier v predvolenom režime primeraný hluk, ktorý nevyžaduje použitie slúchadiel. Určite ich budete potrebovať, ak budete chcieť hrať v režime Turbo, pretože ten je naozaj dosť hlučný, aj keď prechádzate internet a robíte bežné úlohy na pracovnej ploche. V režime Performance to však je perfektne zvládnuteľné.

Scar 15 poskytuje obdivuhodný výkon pri najvyššom rozlíšení. Assassin’s Creed Valhalla s priemerom 58 snímok za sekundu na Ultra High pri 1440p (a ešte plynulejšou 66fps na High), zatiaľ čo Monster Hunter: World produkuje pôsobivých 66fps pri nastavení najvyššej kvality. Shadow Of The Tomb Raider prišiel s rovnakým výsledkom aj na Highest pri 1440p a ja som dokonca zaznamenal priemerne 67fps s jeho ultra ray traced shadows a zapnutým DLSS.

Total War: Three Kingdoms na druhej strane bol dotykový trhaný pri 53fps na Ultra, ale to sa rýchlo napravilo znížením kvality na High, kde Scar 15 dokončil svoj interný benchmark so super plynulým priemerom 73fps. Scar 15 dokonca urobil celkom dobrú päsť Metro Exodus na 1440p a skončil s priemerom 64 snímok za sekundu na Ultra a 55 snímok za sekundu s ultra ray sledovaním a zapnutým DLSS. A čo viac, musel som iba znížiť nastavenie kvality na vysokú hodnotu, kým sa jeho priemer sledovania ultrafialových lúčov nezastavil ani pri hladkých 61 snímkach za sekundu.

 

Zahráte sa s ním tie najlepšie herné tituly

Scar 15 je schopný prehrať väčšinu najlepších hier bez väčších obmedzení v rozlíšení 1080p a 1440p, v prípade budúcich hier je to otázne. Ak by som mal hádať, predstavoval by som si, že väčšina budúcich hier bude skôr na konci stupnice výkonu ako Assassin’s Creed Valhalla, a nie na konci Cyberpunk 2077 – s herným titulom, s ktorým mal tento notebook trochu problém. V prípade, že nechcete z času na čas prepínať rozlíšenie svojho laptopu, môžete dať prednosť modelu Scar 15 s rozlíšením 1080p.

Hranie hier na 1080p vyzerá na tomto konkrétnom modeli ROG Strix Scar 15 stále skvele. Možnosť hrania pri rozlíšení 2560 x 1440 je však určitým benefitom.

Bezprecedentný výkon

Pokiaľ ide o výpočtový výkon, v teste času by procesor Ryzen 9 5900HX od spoločnosti AMD určite obstál. Bez tak výkonný procesor dopĺňa fantastických 32 GB RAM. Ako by ste čakali od úplne nového špičkového procesora, jeho skóre Cinebench R20 je lepšie ako čokoľvek iné, čo som doteraz videl, s jediným jadrom 570 a viacjadrovým skóre ohromných 4935.

Pre uvedenie týchto údajov do súvislosti je prvý menovaný o 17 % rýchlejší ako súčasný vlajkový procesor spoločnosti Intel, Core i7-10875H, ktorý bol napr. v Lenovo Legion 7i, zatiaľ čo druhý je o 33 % rýchlejší.

To by malo byť viac než dostatočné množstvo rýchlosti pre hry a vytváranie médií a malo by Vám to dobre poslúžiť aj s ohľadom na budúcnosť.

Scar 15 tiež prichádza s úložným priestorom: 1 TB PCIe 3.0 NVMe SSD, ktorý je jedným z najrýchlejších diskov, ktoré som doteraz na hernom notebooku videl. Jeho rýchlosti čítania a zápisu 48 MB/ s a ​​151 MB/ s ho predstihujú pred Lenovo Legion 7i, Acer Predator Helios 300 a Asus ‚ROG Zephyrus M15.

Výborná klávesnica s RGB podsvietením

Jedna vec, ktorá sa však u jednotlivých modelov nezmení, je vynikajúca klávesnica Scar 15 s podsvietením RGB. Neobvykle pre klávesnicu notebooku je Scar 15 dodávaný s opticko-mechanickými klávesami, vďaka čomu získate perfektnú haptickú odozvu, navyše klávesy sú príjemné na dotyk. Ide o jednu z najlepších klávesníc, akú sme kedy na hernom notebooku testovali. Klávesnica disponuje ideálnym zdvihom jednotlivých kláves, čo z nej robí ideálneho spoločníka na písenie dlhých dokumentov do práce, ale aj na hranie hier. Klávesy sú rozumne rozmiestnené a vôbec mi netrvalo dlho, kým som sa dostal na svoju obvyklú rýchlosť písania.

Tešiť sa môžete aj na úžasnú dotykovú podložku pod klávesnicou, ktorá je síce väčšia, ale pri hraní a písaní nám vôbec neprekážala. Pri hraní hier by ste však určite mali používať myš, pretože aj keď je touchpad takmer okamžite použiteľný na stlačenie, rozhodne to nie je také ľahké a pohodlné, ako vlastniť poriadnu myš s vyhradenými tlačidlami.

Vzhľadom na veľkosť a váhu Scar 15 je nepravdepodobné, že ho budete používať bez myši, pretože stále ide o notebook. Scar 15 však nie je až taký veľký a ťažký ako príšerné tehly z dávnych čias, ale s hmotnosťou 2,3 ​​kg a 27 mm je sotva najľahším alebo najtenším notebookom s RTX 3080.

Svetelné divadlo a záver

Celkový dizajn je fantastický a keby som mohol, chcel by som sa ním pochváliť. Ide o herný notebook, ktorý by pravdepodobne zdvihol pár obočí, ak by ste si ho otvorili napr. v kaviarni. RGB osvetlenie, vychádzajúce zo spodného rámika obrazovky, je magnetom pohľadov.

Je to dobrý dizajn, najmä ak je skombinovaný s klávesami RGB a vonkajšou svetelnou lištou RGB notebooku – aj keď to, samozrejme, môžete úplne vypnúť.

Asus ROG Strix Scar 15 mám veľmi rád. Je drahý, ale výkonný. V porovnaní s herným notebookom Lenovo Legion 7i ponúka Scar 15 oveľa viac. Dostávate vyššiu obnovovaciu frekvenciu, výrazne lepší výkon 1080p, ako aj možnosť hrania pri 1440p. Dostávate brilantnú klávesnicu a veľa portov. Všetko je zabalené v nádherne vyzerajúcom šasi a keby som neriešil otázku ceny za najvyššiu konfiguráciu, neváhal by som ani minútu.

 

About Author /

Sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search