Ako vybrať Satelitný komplet

Satelitné komplety nedostali svoje označenie len tak pre nič za nič. Preto sa oplatí mať aspoň rámcovú predstavu o tom, čo vlastne v balení hľadať. Spolu s tým by ste ešte pred voľbou konkrétnych modelov mali vedieť, aké kanály chcete sledovať a prispôsobiť tomuto rozhodnutiu voľbu adekvátneho typu sady.

Dostatočnú starostlivosť venujte prijímaču, ktorý slúži ako mozog celého kompletu. Paleta ponúkaných možností a funkcií by mala byť čo najširšia, aby uspokojila všetky vaše požiadavky. Nemenej dôležitú úlohu zohráva aj prítomnosť dekodéra, s pomocou ktorého získate prístup k požadovanému obsahu.

Pred nákupom tiež skontrolujte rozmer a kvalitu paraboly, ktorá slúži na zachytávanie signálov z družíc. Hlavný dôraz klaďte na dostatočný priemer tak, aby bol možné zbierať signál aj v horších poveternostných podmienkach. O prevod signálu na obraz sa potom stará rôzny počet konvertorov, na ktorých tiež závisí kvalita a stálosť obrazu.

Finálnu kapitolu venujeme ako vždy prehľadu cien. Zoznámime vás v ňom s výsledkami nami vykonanej analýzy, ktorá odhalila dva základné cenové intervaly. Vzhľadom na to, že rozdiely sú medzi oboma skupinami pomerne výrazné, odporúčame uvedené informácie dobre preštudovať. Získate tak aspoň zbežný prehľad o tom, koľko peňazí si vlastne pripraviť.

Čo je to satelitný komplet?

Ešte predtým, než začnete riešiť nákup konkrétnych modelov, by ste mali mať jasno v tom, čo si vlastne pod pojmom satelitný komplet predstaviť. V zásade ide o súbor niekoľkých zariadení, ktoré sa starajú o prenos satelitného signálu na obrazovky vášho televízora. V každom správnom balení nájdete tieto komponenty:

satelitný prijímač – zariadenie, ktoré sa spravidla umiestňuje pod televízor a prostredníctvom ktorého riadite komunikáciu so satelitom (ladenie, zmeny kanálov, teletext..) Ak potrebujete iba vymeniť zastaraný prijímač za nový, nemusíte kupovať celý komplet. Tieto zariadenia sa predávajú aj samostatne. Prečítať si o nich môžete v pripravovanom samostatnom článku.

satelitná parabola – tanier prijímajúci signál zo satelitu a prevádzajúci ho do prijímača
konvertor – zaisťuje možnosť prepojiť niekoľko televízorov a chytať signál z viacerých družíc naraz
dekódovacia karta – odomkne prijímané kanály (niektoré je nutné najprv zaplatiť)
koaxiálny kábel – prepája prijímače s konvertorom
F-konektory – skrutkovacie konektory vkladané na koniec koaxiálneho kábla.

Počítajte s tým, že posledné dve uvedené položky, teda koaxiálne káble a F-konektory, budete musieť s najväčšou pravdepodobní dokúpiť. Obvykle nie sú k dispozícii v dostatočnej dĺžke a počte. Pre správne fungovanie satelitného vysielania sú však nevyhnutné.

Mnoho balení obsahuje tiež satelitný držiak k pohodlnému upevnenie paraboly na stenu. Keďže výrobca prikladá model plne kompatibilný s „tanierom“, ide o optimálnu variantu. Ak nie je tomu tak, venujte dostatočný čas starostlivému výberu.

Typ satelitného kompletu

Dostupné zariadenia možno rozdeliť do štyroch základných kategórií podľa toho, čo od nich môžete očakávať. Na svoje si tak príde prakticky každý, kto sa chce tešiť z príjmu satelitného vysielania, či už sú jeho požiadavky akékoľvek:

pre viac družíc – možnosť príjmu väčšieho množstva družíc, špeciálna úprava konvektoru
pre slovenské programy – prístroje vybavené kartou pre odomknutie slovenských programov, v ideálnom prípade na dobu neobmedzenú, prijímač musí mať dekodér
na voľné programy – najlacnejší typ, bez čítačky kariet, podporuje iba voľné zahraničné programy, čítačku nemožno dokúpiť
podpora HDTV – podporuje vysielanie vo vysokom rozlíšení.


Mnohé ponúkané sady spadajú do niekoľkých kategórií naraz. Všeobecne odporúčame vyhnúť sa modelom podporujúcim výhradne voľné programy. Ich cena je len o málo nižšia ako u prístrojov s dekodérom, počet kanálov je však obmedzený výrazne.

Rozhodne si dôkladne overte, akú dlhú podporu slovenských kanálov môžete od karty očakávať. Mnoho výrobcov totiž využíva nepozornosť zákazníkov a platnosť časovo obmedzí s tým, že po vypršaní platnosti žiadajú ďalšie peniaze za opätovné odomknutie. Na trhu ale nájdete aj veľa sád umožňujúcich neobmedzenú prevádzku.

Prijímač

Už vyššie sme spomenuli zásadnú úlohu prijímača, prostredníctvom ktorého prebieha ovládanie satelitu. Vkladajú sa do neho dekódovacej karty a prepája sa s televízorom prostredníctvom HDMI portu. Ak sa snažíte pripojiť staršie TV, skontrolujte, či je vybavený aj portom SCART. Náročnejší určite ocenia aj prítomnosť bluetooth alebo podporu Wi-Fi. S ich pomocou ľahko prepojíte prijímač s domácou sieťou a rozšírite svoje pole pôsobnosti o ďalšie zaujímavé možnosti.

Užitočné sú aj USB vstupy, vďaka ktorým môžete pripojiť externé disky alebo Wi-Fi moduly. Niektoré zariadenia bývajú vybavené vlastným pevným diskom, na ktorý možno podľa potreby programy nahrávať. Pátrajte tiež po podpore slovenskej jazykovej mutácie, ktorá je dôležitá nielen pre samotné ovládanie, ale aj pre adekvátne zobrazenie teletextu a titulkov. Najnákladnejšie prijímače bývajú vybavené tiež displejom zobrazujúcim základné informácie o prehrávaných kanáloch.

Prijímač musí podporovať zobrazenie signálu v norme DVB-S2 a HD kvalite. V opačnom prípade sa s nástupom nových formátov budete musieť so satelitnou televíziou rozlúčiť.

Dekodér

Nevyhnutnou súčasťou každého prijímača sú tzv. Dekodéry umožňujúce odomknúť programy uložené na příslušených kartách. V súčasnej dobe sa môžete stretnúť s niekoľkými významnými dekódovacími systémami:

Irdeto – užívaný najväčšími satelitnými spoločnosťami Skylink a freeSAT
univerzálne čítačky kariet – možnosť prevádzkovať akúkoľvek kartu po inštalácii špeciálneho firmware
CI / CI + slot – možnosť použitia externého dekodéra u zariadení, ktoré nie sú vybavené interným systémom.

Parabola

Vzhľadom k tomu, že pre príjem signálu je potrebná väčšia plocha ako u klasického pozemného vysielania, využívajú sa kruhové antény – paraboly. Signál zbierajú a odrážajú do jedného bodu, kde sa nachádza konvektor, ktorému venujeme nasledujúcu kapitolu.

Hlavné kritérium pre nákup paraboly spočíva v jej priemere. Akúsi zlatú strednú cestu predstavuje 80 cm zaisťujúce dostatočnú úroveň signálu pri zachovaní nízkej ceny. Snažte sa vyhnúť malým modelom okolo 60 cm, ak sa nechcete pri zhoršenom počasí stretávať s výpadkami.

Dobre overte aj uchytenie. Lacné plastové držiaky nevydržia dlho odolávať silnému vetru a ich kymácanie negatívne ovplyvňuje kvalitu signálu. Naproti tomu dvojité kovové držiaky udržia tanier perfektne stabilný.

Konvertor

Máte problém so slabým signálom a obraz sa vám neustále krája na kocky? Problém bude s najväčšou pravdepodobnosťou v zosilňovači signálu – konvertora, ktorý sa inštaluje do ohniska paraboly. Počas jeho nákupu sa snažte prehľadať diskusné fóra a prečítať skúsenosti užívateľov, pretože výrobcovia mnohokrát neuvádzajú skutočnú efektivitu.

Vodítkom býva aj tzv. Šumové číslo, keďže všeobecne platí, že zisk rastie úmerne šumu. Rozhodujte sa podľa neho, na rozdiel od proklamácií niektorých výrobcov, ktorí z nízkej hodnoty tohto parametra robia cnosť.

Chcete prijímať signál z väčšieho počtu satelitov naraz? Kúpte si dva samostatné konvertory a nebude to žiadny problém. Pre družice Astra 1 a Astra 3 existuje ešte riešenie zvané monoblok. To sa skladá z dvoch spojených konvertorov a prepínača, takže nebudete zbytočne platiť za ďalší prístroj.

Cena

Finálnu kapitolu vždy venujeme cenovému prehľadu, v ktorom pre vás zhrnujeme výsledky analýzy trhu. Nemusíte sa obávať, že by sme snáď u satelitných kompletov urobili nejakú výnimku. Všetky dostupné balíčky sme detailne preskúmali a odhalili dve cenové skupiny, v ktorých sa budete chtiac nechtiac počas nákupu pohybovať.

Cena do 100 eur

Hranica rozdeľujúca segment trhu na dve približne rovnako veľké polovice tvorí suma 100 eur. Nájdete tu sady vybavené všetkým potrebným. Prijímače štandardne podporujú najmodernejšie formát vysielania DVB-S2, nechýba podpora USB pre pripojenie externých pevných diskov. Za samozrejmý považujeme HDMI výstup a majitelia starších televízorov ocenia SCART. Prijímače tiež pracujú s HD rozlíšením. Lacnejšie modely sú vybavené jedným, drahšie potom hneď dvoma konvertormi pre široký príjem signálu.

Dobre sa pred nákupom uistite, aby priemer paraboly činil 80 cm. Nezriedka totiž nájdete aj zariadenie iba o 60 centimetroch. Rovnako tak vyhľadávajte prístroje vybavené dekodérom kariet. Aby ste neboli prekvapení, keď budete môcť sledovať iba bezplatné kanály. Voliť môžete z univerzálnych čítačiek, CI slotov či systému Irdeto.

Cena nad 100 eur

Vyžadujete za všetkých okolností vždy tú najvyššiu kvalitu? Potom si pripravte sumičku presahujúcu 100 eur a máte ju mať. Tieto sady sú už vybavené všetkými modernými technológiami. U prijímačov počítajte s integrovanou pamäťou o veľkosti až 300 GB, na ktorej môžete priamo nahrávať všetky sledované programy. Prítomnosť USB, HDMI, SCART a ďalších výstupov asi nemusíme ďalej komentovať. Prijímač podporuje ako satelitné, tak i pozemné vysielanie, nemusíte tak dokupovať žiadny set-top box. Neoddeliteľnou súčasťou sú aj praktické rekordéry alebo dvojice CI slotov. Za samozrejmé považujeme aj kompletné poslovenštenie všetkých prvkov.

O dokonalý príjem signálov sa postará 85 centimetrová parabola. Vďaka dvojici konvertorov budete bez väčších ťažkostí prijímať signál hneď z dvoch družíc naraz. Na použitie v chladných podmienkach možno dokonca zakúpiť vyhrievaný držiak, ktorý sa postará o to, že vám tanier nezamrzne.

About Author /

Sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search