Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Ak stojíte pred produktovou ponukou elektrických zubných kefiek, len ťažko si bez znalosti tejto problematiky dokážete vybrať ten správny typ. Práve nasledujúce kapitoly by vám mali takú voľbu v čo najväčšom meradle uľahčiť. Dozviete sa napríklad, aké sú typy kefiek a typy hlavíc. Zistíte ich klady a zápory alebo vhodnosť pre ten či onen chrup. Niekomu bude vyhovovať guľatá hlavica, inému zase tá podlhovastá.

Vplyv môže mať aj to, či máte citlivé ďasná alebo nie. Vysvetlíme vám základné doplnkové funkcie elektrických zubných kefiek a prezradíme, ako si stoja prevádzkové náklady oproti kefkám klasickým. Vyberte si ten správny nástroj pre čistenie zubov a posuňte svoju dentálnu hygienu o kúsok ďalej. Pre doplnenie témy sme sa na samostatnej stránke venovali porovnaniu zubných pást.

Ako vybrať elektrickú kefku stručne:

zvoľte typ kefky – môžete vyberať medzi sonickými a oscilačným. Líšia sa hlavne spôsobom pohybu. Oscilačná hlavica skôr rotuje, kdežto u sonickej skôr kmitá do strán. Záleží na vašich preferenciách aj citlivosti.
Zamerajte sa na počet kmitov – v tomto prípade platí, že čím viac, tým rýchlejšie čistenie bude a štetinky sa lepšie dostanú do najrôznejších záhybov.
Výdrž batérie – niektoré modely vydržia na jedno nabitie aj viac ako dva týždne, iné musíte po pár použitiach dobiť. V každom prípade príde vhod praktická dobíjacie stanica.
Priplaťte si za funkcie, ktoré využijete – možnosť pripojenia k mobilnej aplikácii je síce skvelá vec, ale ak už teraz viete, že by ste ju rovnako nevyužili, radšej si kúpte lacnejší model s menej funkciami. Napríklad časovač by ale mal byť samozrejmosťou.
Obstarávacou cenou to nekončí – hlavicu kefky budete musieť pravidelne vymieňať. Dopredu sa teda pozrite, koľko zhruba stojí.

Manuálna vs. elektrická zubná kefka

Elektrické zubné kefky rozhodne nie sú žiadnou prevratnou novinkou posledných rokov, napriek tomu stále väčšina ľudí spolieha skôr na klasické manuálne kefky. Ktoré z nich sú teda vlastne lepšie? V odpovedi na túto otázku sa nemôžu dodnes jednoznačne zhodnúť ani uznávaní odborníci na zubnú hygienu, takže my vám ju síce tiež nedáme, ale aspoň vám môžeme vymenovať niekoľko výhod a nevýhod oboch modelov. Niektoré výskumy ukazujú, že pri používaní elektrických zubných kefiek sa pri čistení odstráni oveľa viac zubného povlaku, než pri čistení manuálnom kefkou. Vždy ale nakoniec záleží na správnej technike, dobe i pravidelnosti čistenia. Pravdou ale zostáva, že ak používate manuálnu zubnú kefku, musíte mať techniku ​​oveľa viac nacvičenú, pretože kefka vám nijako „nepomôže“. V tom je elektrická kefka o niečo lepšia, manipulácia s ňou je totiž oveľa jednoduchšia a kmitavé pohyby robí za vás.

Pre koho je elektrická zubná kefka vhodná?

Elektrické zubné kefky môžu vďaka rozmanitosti typov a druhov výmenných hláv používať dnes takmer všetci. Doslova nevyhnutnosťou potom môžu byť najmä pre starších ľudí, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť alebo motoriku. Veľmi často sú odporúčané tiež deťom. Čistenie elektrickou kefkou pre nich môže byť totiž oveľa zábavnejšie a lepšie dodržiavajú pravidelnosť i dobu čistenia. Elektrických modelov sa nemusíte báť ani v prípade, že máte nasadené fixné rovnacie aparáty alebo umelé náhrady zubov. Naopak vám pomôžu čistenie urýchliť a zefektívniť. Na pozore by sa mali mať najmä ľudia trpiaci paradentózou, citlivosťou ďasien alebo inými problémami. Elektrické zubné kefky pre nich nie sú síce priamo zakázané, ale musia lepšie vyberať vhodný model, ktorý pre nich bude dostatočne šetrný.

typy

Ak sa pustíte do výberu elektrickej kefky, objavíte bezpočet najrôznejších modelov. Prakticky sa jedná ale len o dva typy elektrických zubných kefiek.

oscilačné kefky
sonické kefky

U oboch variantov môžete naraziť na odlišné veľkosti kartáčkových hlavíc a odlišné kmity. Je to spôsobené tým, že čistenie zubov je veľmi individuálnou záležitosťou, takže uspokojené musí byť potreby všetkých zákazníkov.

Rozdiely medzi sonickými a oscilačnými elektrickými zubnými kefkami

oscilačné kefky

Tieto elektrické zubné kefky sú častokrát nazývané ako rotačné, čo mimochodom vychádza zo samotného pohybu. Základom týchto produktov sú guľaté hlavice vyplnené daným typom štetín. Docielené je polkruhového pohybu. Vďaka menším rozmerom hlavice prebieha čistenie každého zuba zvlášť. Tieto kefky sú pravdepodobne najznámejšie. K tomu okrem iného prispieva aj cenovo lepšia dostupnosť. Príliš veľa nezaplatíte ani za náhradné hlavice. V prospech oscilačnej rotačnej kefky hovorí predovšetkým schopnosť odstrániť nepríjemný zubný povlak z každého zuba zvlášť. Pri pravidelnom aplikovaní sa môžete zbaviť aj nepríjemného zafarbenie zubov. Na druhej strane je nutné počítať s istými zápormi. Tie čakajú hlavne na ľudí trpiacich ochorením ďasien, vyššou citlivosťou zubov a odhalenými krčkami. Pre nich nie sú oscilačná elektrické kefky zrovna ideálnou voľbou.

sonické kefky

Druhý typ elektrickej kefky je označovaný ako vibračný. Jeho základom je podlhovastá hlavica podobná tej, s ktorou sa stretávate u bežných kefiek. Ako už prezrádza názov kategórie tohto dentálneho náčinia, na čistenie zubov dochádza za pomoci jemných vibrácií. Vedľa toho je táto technológia schopná vháňať ešte vodu na horšie dostupné miesta pri čistení. Vďaka tomu dochádza k lepšiemu a efektívnejšiemu čistiacemu procesu. Niektorí jedinci môžu namietať, že takto prúdiaca voda šteklí ďasná a spôsobuje nezvyčajný pocit. Na druhej strane docielite vynikajúceho čistiaceho efektu. Žiadne vyvíjanie tlaku ani zložité pohyby. Sonické elektrické kefky sú dokonca ako stvorené pre ľudí trpiacich odhalenými krčkami a problémami s ďasnami. Vhod príde aj nižšia spotreba zubnej pasty vďaka princípu fungovania. Jedinou nevýhodou je len vyššia nákupná cena, a to nielen samotnej kefky, ale aj výmenných hlavíc.

počet kmitov

V okamihu, keď sa rozhodnete pre zodpovedajúci typ hlavice elektrickej zubnej kefky, mali by ste pomýšľať ešte na ďalší dôležitý parameter súvisiaci s touto oblasťou. Je to počet kmitov danej hlavice. Z logiky veci vyplýva, že čím vyšší počet týchto kmitov kefka má, tým lepšie, pretože dokáže zaistiť omnoho rýchlejšie a účinnejšie čistenie zubov. Počet kmitov do istej miery súvisí s obstarávacími nákladmi elektrickej zubnej kefky. Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito parametrami.

štandardné kefky okolo 10 000 kmitov za minútu
najlepšie modely až 45 000 kmitov za minútu

napájanie

Vzhľadom k tomu, že pri čistení zubov elektrickou kefkou tento dentálny prvok najrôznejšie prevraciate, nakláňate a otáčate, je holým nezmyslom, aby bola jeho prevádzka zaistená prostredníctvom sieťového kábla. To by ste sa do neho skôr zamotali, než si vyčistili zuby. Napájanie je preto riešené prostredníctvom akumulátorov. V tomto prípade možno naraziť na dve odlišné varianty.

Zabudovaný akumulátor – Akumulátor je súčasťou tela elektrickej zubnej kefky. Toto riešenie využíva väčšina výrobcov. Poväčšine ide o nevymeniteľné batérie. Ich životnosť sa pohybuje okolo 4 až 5 rokov.
Batérie – Naraziť môžete aj na výmenné batérie. Klasické „tužkové“ AA alebo AAA. Tie samozrejme môžu byť dobíjacie.

TIP: Na nabíjanie akumulátorov dochádza v špeciálnej „dokovacej stanici“, kam elektrickú zubnú kefku odložíte po vyčistení zubov. Nepretržité pripojenie k elektrickej sieti zapríčiňuje neustálu pripravenosť na použitie. Nabité akumulátory sa prezentujú výdržou dvoch a viac týždňov pri pravidelnom čistení. Plnohodnotný proces nabitia trvá zhruba 10 až 24 hodín.

funkcie

Elektrické zubné kefky môžu disponovať radom najrôznejších funkcií. Tie do istej miery rozširujú ich použitie, prípadne zvyšujú komfort pri čistení zubov. Nižšie si môžete prečítať niečo o najbežnejších nadstavbách takýchto dentálnych nástrojov.

Časovač – Praktická pomôcka, ktorá vám dá prostredníctvom akustického signálu najavo, že možno skončiť s čistením zubov. Štandardne je táto doba v dĺžke trvania dve minúty. Výnimkou však nie sú ani elektrické zubné kefky signalizujúce napríklad každú pol minútu. Tá sa pre vás stane impulzom, že je vhodné kefku presunúť na ďalšiu časť zubov. Táto nadstavba je mnohokrát označovaná, ako Quadpacer.
3D čistenie – Špeciálna technológia pulzačných pohybov. Tie slúžia k výraznejšiemu odstraňovanie zubného plaku. Pri pravidelnom používaní môže zmiznúť aj nevzhľadné zafarbenie zubov.

Tlakový senzor – Čistenie zubov elektrickým kefkou rozhodne nie je o žiadnej sile, ale o správnej technike. Tlakový senzor vás upozorní na to, keď sa snažíte na kefku príliš tlačiť. To je nežiaduce nielen pre chrup, ale znižuje to tiež životnosť kefkovitej hlavice.
Bielenie – Funkcia, ktorá redukuje škvrny na zuboch a prispieva k bělejšímu úsmevu.
Masáž – Jeden z ponúkaných programov niektorých modelových radov elektrických zubných kefiek. Jeho hlavným prínosom je osviežujúce masírovanie ďasien.
Bluetooth – Bezdrôtová technológia umožňujúca párovať tie najmodernejšie elektrické kefky s inteligentnými telefónmi.
Veľmi praktické je tiež cestovné puzdro u istých modelov elektrických zubných kefiek. To vám umožní ďaleko jednoduchšie a lepšie prevážanie v rámci vašich ciest. Do takéhoto ochranného obalu sa môžu vojsť aj náhradné hlavice.

doplnky

Elektrické zubné kefky patria k nadštandardným nástrojom určeným k ústnej hygiene. Napriek tomu si nemusia na sto percent poradiť s niektorými horšie dostupnými miestami medzi zubami. Preto je vhodné zakúpiť aj doplnky zubnej starostlivosti. Najčastejšie narazíte na tieto:

dentálna niť
medzizubná kefka

K pravidelnému čisteniu chrupu je ideálny pripočítať ešte návštevu zubára aspoň dvakrát za rok, obmedzenie fajčenia a pitia príliš sladkých tekutín. Potom docielite dokonalého a belavého úsmevu.

prevádzkové náklady

Ešte pred zaobstaraním elektrickej zubnej kefky by ste mali vedieť o tom, že u týchto dentálnych prístrojov je potrebné počítať s vyššími vstupnými nákladmi. To je však pochopiteľné. Rovnako, ako sa pravidelne mení klasická kefka, je nutné vykonávať výmenu samotnej hlavice. S výmenou počítahte raz za 2 až 3 mesiace. O potrebe výmeny vás ostatne môžu informovať spomínané inteligentné vlákna.

klasická kefka cca 70 € a viac
rotačná hlavica cca 100 € a viac
sonická hlavica cca 170 € a viac

cena

Teraz sa poďme v trochu väčšom rozsahu zamerať na ceny nových elektrických zubných kefiek. Ak vyžadujete v tomto ohľade kvalitu, praktické funkcie a dlhú životnosť, zamerajte sa na značky typu Braun, Oral-B, Philips, Panasonic, Procter & Gamble, Violife, Dr. Mayer a VitalCare. Nasledujúca kapitola ponúka nákupný elektrických zubných kefiek podľa relácií ich obstarávacích cien. TIP: Na rozdiel od toho klasického, jeden elektrický kefka môže používať pokojne celá rodina. Pri rannom čistení stačí len vymieňať nasadzovacie hlavica, ktorú bude mať každú svoju. V takom prípade rozhodne voľte drahšie modely s lepším príslušenstvom, dlhšou výdržou batérie a nezabudnite na úložné priestory pre hlavice.

Cena do 30 EUR

Za málo peňazí samozrejme nemôžete očakávať veľa muziky. A to platí aj u elektrických zubných kefiek. Detské začínajú na nejakých 10 EUR a len o niekoľko desiatok korún drahšie sú aj tie pre dospelých. Vo všetkých prípadoch pôjde o rotačné kefky, ktoré práve nie sú šetrné v prípade pravidelného čistenia zubov.

Cena od 30 do 70 EUR

Pri tejto vstupnej investíciu sa vám máličko rozšíria obzory v rámci výberu elektrickej zubnej kefky. Za cenu do 70 EUR máte možnosť voľby zo základných modelov sonických hlavíc vyznačujúcich sa vyššou šetrnosťou a účinkom. S tým súvisí aj nárast kmitov za minútu presahujúc hranicu 20 000.

Cena od 70 do 150 EUR

V tejto cenovej kategórii si buďte istí, že zakúpené zubné prístroje budú šetrné k vášmu chrupu. Získate aj mnoho vylepšených funkcií, ako sú 3D technológia, časovač, tlakové senzory alebo možnosť bielenia a masírovania zubov. Sonické aj oscilačná kefky disponujú viac ako 30 000 kmitmi za minútu. Vyberať si možno z akumulátorových a batériových verzií.

Cena nad 150 EUR

Ak do elektrickej zubnej kefky investujete viac ako 150 EUR, kupujete si zodpovedajúci čistiaci luxus. Vyšším cenám okolo 300 EUR jednoznačne dominuje značky Phillips, kde okrem funkcií, ako je ústna sprcha, program Massage alebo Bluetooth, oceníte aj veľmi prepracovaný vzhľad.

Často kladené otázky k elektrickým zubným kefkám

Ako a akú elektrickú zubnú kefku vybrať?

K výberu elektrickej zubnej kefky by ste mali pristupovať vždy individuálne podľa vašich konkrétnych potrieb. Najprv si musíte rozhodnúť, či pre vás bude lepšie sonická alebo rotačné zubnú kefku. Sonická môžu používať aj ľudia s citlivejšími ďasnami, rotačné zase podľa niektorých odborníkov odstraňuje zubný povlak zo zubov efektívnejšie. Každopádne sa vždy zaujímajte o počet kmitov, dĺžku výdrže batérie ao ďalšie pridružené funkcie.

Je lepšia manuálna alebo elektrická zubná kefka?

Pri odpovedi na túto otázku sa nielen názory odborníkov veľmi líšia. Niektorí tvrdia, že s klasickou zubnou kefkou nemáte šancu vyčistiť zuby tak dobre, ako tou elektrickou, iní elektrické kefky naopak veľmi neodporúčajú. Pri používaní manuálnej zubnej kefky musíte mať každopádne nacvičenú správnu techniku ​​čistenia, čo má bohužiaľ málokto. Rozhodnutie je teda hlavne na vás. Rozhodne však nezabúdajte aj na doplnky zubnej starostlivosti, medzi ktoré patrí napr. dentálna niť alebo medzizubné kefky.

Ako často je potrebné meniť čistiacu hlavicu?

Tu platí zhruba rovnaké pravidlo ako u klasických kefiek. Starú hlavicu by ste mali vymeniť za novú zhruba po troch mesiacoch alebo v prípade, že je viditeľne manuálne poškodená a má rozštiepené štetinky.

Je lepšia sonická alebo rotačná elektrická kefka?

Rotačné čiže oscilačné zubné kefky nie sú príliš vhodné pre užívateľov s citlivými ďasnami. Na druhú stranu, vďaka svojmu guľatému tvaru, odstraňujú povlak z každého zuba zvlášť. Sonické kefky sú šetrnejšie a majú mnoho ďalších výhod. Ich obstarávacia cena býva však o niečo vyššia.

Je elektrická kefka vhodná aj pre deti?

Áno. Na trhu nájdete hneď niekoľko modelov, ktoré sú určené priamo pre deti. S elektrickou zubnou kefkou môžete naviac dieťa lepšie na čistenie motivovať, pretože bude pravdepodobne oveľa zábavnejšie, než s klasickou manuálnou kefkou. Vždy však dohliadnite na to, že dieťa používa správnu techniku. Na dostatočnú dĺžku čistenie vás upozorní napr. časovač.

Môžem používať elektrickú kefku, keď trpím parodontózou?

Áno. Pre užívateľov trpiacich paradentózou alebo citlivosťou ďasien odporúčame zvoliť radšej sonickú zubnú kefku, pretože býva všeobecne šetrnejšia. Pri výbere sa zamerajte aj na to, aby štetiny kefky boli dostatočne mäkké. Za sonickú kefku si síce trochu priplatíte, pretože jej cena býva vo všeobecnosti vyššia, ale investícia sa vám v tomto prípade určite oplatí.

About Author /

Sme nezávislý a ambiciózny časopis, ktorý môžete vytvárať spolu s nami. Podporíte nás kúpou produktov z nášho e-shopu.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search